Rudawy Janowickie
Rudawy Janowickie – pasmo górskie położone we wschodniej części Sudetów Zachodnich.
Jest to niezwykle urokliwy niekomercyjny region, położony w najbliższym sąsiedztwie Pałacu Wojanów. Rudawy oferują wiele kameralnych atrakcji dla każdego.
Polecamy:
Grupy skalne dla fanów wspinaczki: Sokolik (z punktem widokowym), Krzyżna Góra (z punktem widokowym), Skalny Most, Starościńskie Skały.
Rudawy posiadają wiele szczytów, z których rozpościera się przepiękny widok na rozległe tereny. Są to m.in. Przełęcz Rędzińska i Mała Ostra.
W Pobliżu znajdują się również przepiękne Kolorowe Jeziorka.
Rudawy Janowickie
W regionie Rudaw znajduje się wiele pięknych obiektów pałacowych:
Pałac w Ciechanowicach, Zamek Bolczów (ruiny) Zamek Karpniki, Pałac w Bobrowie, Pałac Wojanów, Pałac Łomnica, Zespół pałacowo-parkowy Bukowiec.
W regionie Rudaw Janowickich znajduje się również wiele unikalnych atrakcji: Miedzianka wraz z lokalnym Browarem oraz szlakiem historii górnictwa, rozmaite średniowieczne kościoły, piece wapiennicze, krzyże pokutne, stadniny Koni (Krogulec, Ścięgny) i wiele innych.
Rudawy Janowickie oferują również wiele szlaków turystycznych i rowerowych.
Góry Kaczawskie
Góry Kaczawskie – pasmo górskie w północno-zachodniej części Sudetów, w Sudetach Zachodnich.
Inna nazwa tego miejsca to Kraina Wygasłych Wulkanów - region o sielskiej i rustykalnej atmosferze.
Idealne miejsce dla turystów, którzy cenią sobie wypoczynek niekomercyjnym miejscu, z dala od zgiełku dużych kurortów górskich. W regionie Gór Kaczawskich znajduje się wiele atrakcji o walorach przyrodniczych i kulturowych: winnice z regionalnymi wyrobami , zamki (Grodziec, Lenno – Wleń), Wieża Rycerska w Siedlęcinie, Stadniny Koni i szkoły jeździeckie.
Polecamy urokliwą Dolinę Bobru, wraz z zaporą na jeziorze Pilchowickim po którym można odbyć rejsy statkiem lub pływać kajakiem. To tutaj możemy odkrywać ślady historii złota w regionie miasta Złotoryja. W paśmie gór, znajduje się wiele gór o strukturze wulkanicznej (wygasłe wulkany) np. Ostrzyca. To tutaj mieszczą się jedne z największych single-tracków rowerowych.
Karpacz
Karpacz – miasto leżące w sercu Karkonoszy u podnóża góry Śnieżka w dolinie rzeki Łomnicy. Karpacz to miasto tętniące życiem, jeden z dwóch największych kurortów turystycznych Karkonoszy. W mieście znajduje się wiele atrakcji: restauracje, dyskoteki, muzea, obiekty sportowe.
W Karkonoskim Parku Narodowym w najbliższym sąsiedztwie Karpacza znajduje się najwyższy szczyt Karkonoszy –
Śnieżka (1 602 m n.p.m.). W Karkonoszach znajduje się wiele urokliwych szlaków turystycznych o różnych stopniach trudności. Przez grzbiet gór przebiega Główny Szlak Sudecki im. Mieczysława Orłowicza. W górach znajdą Państwo urokliwe schroniska górskie takie jak Dom Śląski czy Samotnia.
Znajdują się tutaj również trasy i wyciągi narciarskie.
Szklarska Poręba
Szklarska Poręba – miasto położone na granicy Karkonoszy i Gór Izerskich u stóp Góry Szrenica, w dolinie rzeki Kamiennej. Drugi największy kurort turystyczny Karkonoszy. Znajdują się tu liczne atrakcje turystyczne: widowiskowe wodospady, malownicze szlaki turystyczne, punkty widokowe, muzea i atrakcje dla najmłodszych.
Historia Szklarskiej Poręby jest połączona z Walonami – eksploratorami z Europy Zachodniej, którzy przybyli na te tereny w poszukiwaniu skarbów, minerałów i kamieni szlachetnych. Na terenie miasta, znajduje się wiele atrakcji o tej tematyce.
Góry Izerskie - Jakuszyce
Jakuszyce – dzielnica Szklarskiej Poręby, znajdująca się przy granicy polsko-czeskiej i miejscowością Harrachov.
W Jakuszycach znajduje się największy i i najbardziej znany ośrodek narciarstwa biegowego. Specyficzny mikroklimat zapewnia długie naśnieżenie rozległej sieci tras narciarskich. Odbywają się tutaj imprezy takie jak: Bieg Piastów, Puchar Świata, Puchar Karkonoszy i wyścigi psich zaprzęgów.
W okresie letnim malowniczy region Polany Jakuszyckiej idealnie nadaje się na piesze wędrówki i wycieczki rowerowe.
Góry Izerskie - Świeradów Zdrój
Świeradów Zdrój – miejscowość turystyczno-uzdrowiskowa położona w Górach Izerskich.
Dzięki obecności wód o właściwościach leczniczych i pokładów borowinowych od wielu lat cieszy się powodzeniem wśród kuracjuszy. Znajduje się tutaj Dom Zdrojowy z unikalną Halą Spacerową i pijalnią wód (szczawy żelazisto-radonowe) oraz Park Zdrojowy.
W Świeradowie Zdroju mieści się kolej gondolowa, która wspina się na szczyt Gór Izerskich. Na jej długości znajduje się nartostrada o długości 2,5 km. Izery to raj dla miłośników turystyki rowerowej i pieszej.
Jelenia Góra
Jelenia Góra – stolica Karkonoszy - miasto położone w sercu kotliny Jeleniogórskiej nad rzeką Bóbr.
Miasto powiatowe o historii ponad 900 lat otoczone czterema pasmami górskimi. W mieście znajduje się wiele obiektów kulturalnych: Filharmonia Dolnośląska, Kina, Teatry, Muzea i Galerie Sztuki. Corocznie odbywają się tutaj cykliczne wydarzenia kulturalne, np. Wrzesień Jeleniogórski i festiwale muzyczne, Festiwal Teatrów Ulicznych. Na terenie miasta znajduje się wiele zabytków w tym urokliwy rynek oraz malownicza starówka.
Cieplice Śląskie-Zdrój
Cieplice Zdrój – uzdrowiskowa dzielnica Jeleniej Góry.
Dzięki obecności termalnych wód leczniczych jest to jeden z najstarszych kurortów uzdrowiskowych w Polsce.
Znajdują się tutaj dwa przepiękne parki: Norweski i Zdrojowy. Na terenie Cieplic znajdują się liczne zabytki: Pałac Schaffgotschów, Długi Dom, Galeria i Teatr w Parku Zdrojowym , Muzeum Przyrodnicze i tężnie.
Dla miłośników atrakcji wodnych polecamy Termy Cieplickie.