Park

Historyczny park jest idealnym miejscem do organizacji  imprez plenerowych, kolacji grillowych, pikników i zajęć teambuildingowych nawet do kilku tysięcy osób. Stanowi także doskonałą oprawę licznie tu odbywających się romantycznych zaślubin.

Romantyczny park krajobrazowy otaczający Pałac Wojanów o powierzchni 16 ha powstał dzięki staraniom pary książęcej Luizy Niederlandzkiej i Księcia Fryderyka Oranje-Nassau. Jego projektantem był znakomity architekt krajobrazu, dyrektor Pruskich Ogrodów Królewskich, Peter Joseph Lenné, który był także autorem aranżacji parkowej w królewskiej posiadłości w pobliskich Mysłakowicach. Strefy zieleni przy pałacu powiązano z jego osiami. Kompozycja na dziedzińcu wjazdowym miała charakter regularnego założenia. Tworzyły ją barwne, wymyślne w kształcie pleasure grounds, w których jako materiał roślinny dominowały kwiaty, byliny i niewysokie krzewy ozdobne. Kompozycję tę wzbogacały elementy małej architektury, między innymi fontanna. Od strony ogrodu kompozycja zieleni również była powiązana z osią pałacu, ale miała już bardziej swobodny charakterc, co było najprawdopodobniej podyktowane chęcią wykorzystania w kompozycji parku malowniczego przełomu rzeki Bóbr. Między tarasem, a przepływającą nieopodal rzeką rozciągał się staw, w którym malowniczo odbijała się sylwetka pałacu. Z terenu parku roztaczał się malowniczy widok na pasmo Karkonoszy wraz z ich najwyższym szczytem - Śnieżką.

Park został starannie odrestaurowany wraz z pałacem i zabudowaniami otaczającymi dziedziniec wjazdowy. Odtworzono regularne założenie zieleni przed frontem pałacu, z fontanną i charakterystycznym dla epoki romantyzmu doborem roślin, między innymi szpalerem piennych róż. Ogólnie dostępny park zachęca do spacerów nie tylko Gości obiektu, ale również licznie odwiedzających go turystów. Widok na Śnieżkę z tarasu Restauracji Ogrodowej stanowi nadal wyjątkową ozdobę Pałacu Wojanów - perły Doliny Pałaców i Ogrodów.